Home

Katalog


Reklama
Choroby nasze powszednie - najbardziej uciążliwe objawy przeziębienia i grypy według Polaków
Choroby
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
13 JANUARY 2017

Jesień i zima to okres, w którym jesteśmy szczególnie narażeni na zachorowanie na przeziębienie lub grypę. Do obniżenia odporności przyczynia się wychłodzenie organizmu, spadek poziomu witaminy D, wynikający z małej ilości czasu spędzonego na słońcu, a także mniejsza dostępność świeżych warzyw i owoców, stres oraz mała ilość snu. Niewiele trzeba, aby stać się łatwym celem dla wyjątkowo natarczywych w tym czasie wirusów. Ból gardła, zatkany nos czy trudności w oddychaniu powodują, że mamy ochotę zapomnieć o obowiązkach i nie wychodzić spod ciepłego koca. Jak walczyć z przeciwnikiem jakim jest dla nas choroba

Czytaj więcej
 
Osoby ze schizofrenią chcą i mogą być aktywne zawodowo
Leksykon Medyczny
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
20 DECEMBER 2016

Odpowiednie przygotowanie oraz otwartość pracodawców dają szansę na powrót na rynek pracy

Są młodymi ludźmi, często nie zdążyli nawet wejść na rynek pracy, a ten zamyka przed nimi drzwi. Schizofrenia jest jedną z najbardziej stygmatyzujących chorób psychicznych. Po diagnozie zaledwie 15% osób pozostaje aktywnymi zawodowo, 61% pacjentów przechodzi na rentę. A przecież osoby ze schizofrenią są równie wartościowymi pracownikami. Właśnie zakończył się program „Powrót do społeczeństwa. Powrót do pracy. Powrót do zdrowia”, dzięki któremu kilkadziesiąt osób żyjących z chorobą znalazło zatrudnienie. Program dowiódł, że to właśnie praca stanowi istotny element terapii – równie ważny, jak odpowiednio dobrane leki.

Czytaj więcej
 
Autyzm w przedszkolu to (nie) problem.
Leksykon Medyczny
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
19 DECEMBER 2016

Dzieci z dysfunkcjami wymagają szczególnie uważnej

i odpowiedzialnej opieki – wiedzą o tym rodzice
i starają się zapewnić ją na każdym etapie życia. Przychodzi jednak moment, kiedy zdajemy sobie sprawę, że nie będziemy mogli być z naszym dzieckiem 24 godziny na dobę. Wielu rodziców dopada dylemat – pozostać z dzieckiem w domu, powierzyć je opiekunce czy posłać do przedszkola. To jedna z najtrudniejszych decyzji w ich życiu.

Czytaj więcej
 
W województwie kujawsko-pomorskim grypa zbliża się wielkimi krokami
Choroby
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
15 DECEMBER 2016

Sezon grypowy coraz bliżej! Od początku września w województwie kujawsko-pomorskim z objawami grypy i chorób grypopodobnych do lekarzy trafiło 75 684 osób, a hospitalizacji wymagało już 117 z nich1. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują, aby nie lekceważyć żadnych objawów, ponieważ grypa niesie za sobą możliwość wystąpienia groźnych dla życia powikłań pochorobowych. Grudzień to ostatni moment na wdrożenie profilaktyki. Koszt szczepienia jest niewielki w porównaniu do kosztów leczenia samej choroby i jej powikłań, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć.

Czytaj więcej
 
ŻYCIE Z HIV. JAKIE SĄ POTRZEBY KOMUNIKACYJNE OSÓB SEROPOZYTYWNYCH W POLSCE?
Choroby
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
29 NOVEMBER 2016

Temat HIV i AIDS jest od wielu lat obecny w dyskusji społecznej - statystyki WHO pokazują, że na świecie żyje ponad 36 milionów osób zakażonych HIV.1 W Polsce tylko w 2015 roku odnotowano 1 295 nowo wykrytych zakażeń.2 Szacuje się, że odsetek osób zakażonych, które nie zostały zdiagnozowane i objęte leczeniem może wynosić nawet 70 proc. populacji osób seropozytywnych.. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Instytut PBS, osoby żyjące z HIV dostrzegają potrzebę usprawnienia komunikacji na temat HIV ze środowiskiem medycznym oraz z otoczeniem społecznym.

Czytaj więcej
 
Naturalny probiotyk
Profilaktyka
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
28 NOVEMBER 2016

Jesień to czas infekcji i przeziębień, często kończących się kuracją antybiotykową. Wiadomo jednak, że takie leczenie ma też swoje uboczne skutki, którym możemy zapobiegać.

Antybiotyki szybko i skutecznie zwalczają infekcje bakteryjne. Ale niszczą nie tylko chorobotwórcze bakterie, ale także naturalną florę bakteryjną znajdującą się w jelitach. Lekarze, wraz z antybiotykami przepisują więc probiotyki, czyli żywe mikroorganizmy, które spożywane w odpowiedniej ilości mają korzystny wpływ na zdrowie organizmu. Możemy też zadbać o odbudowanie flory bakteryjnej w inny, bardzo prosty sposób – włączając do diety w czasie choroby i po niej – jogurty. Jogurty są bowiem naturalnymi probiotykami zawierającymi żywe kultury bakterii kwasu mlekowego.

Czytaj więcej
 
Wady wzroku a letnia aktywność i uprawianie sportów, czyli okularnicy na start!
Leksykon Medyczny
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
07 NOVEMBER 2016

Lato to czas, który sprzyja aktywności fizycznej. Słoneczna pogoda, dłuższe dni, a także perspektywa założenia kąpielówek czy bikini skłania wiele osób do podjęcia treningów. Czasem jest to czysta rekreacja w postaci wypoczynkowych przejażdżek na rowerze czy joggingu, a czasem początek prawdziwej przygody ze sportem. Podczas letnich wakacji wiele osób decyduje się także na aktywne wyjazdy do ciepłych krajów, żeby popływać, ponurkować lub pożeglować.

Czytaj więcej
 
Samorządy walczą o zdrowe serca mieszkańców swoich miast
Profilaktyka
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
26 OCTOBER 2016

 

 

Pomóż swemu sercu”, „Gdyńska Szkoła Niewydolności Serca”, „Krążenie ku zdrowiu”, to tylko niektóre z programów zdrowotnych zrealizowanych dla mieszkańców Polski przez samorządy w całym kraju. Organizator oraz eksperci merytoryczni ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na Życie” twierdzą zgodnie, że edukacja, tak jak regularne badania przesiewowe są podstawą profilaktyki zagrażającym życiu chorobom serca. Wszelkie działania na rzecz profilaktyki tych schorzeń zasługują na uznanie i kontynuację, dlatego kampania „Ciśnienie na Życie” po raz kolejny zaprasza wszystkie samorządy do udziału w konkursie „Samorząd od Serca”.

Czytaj więcej
 
Nowe metody leczenia nowotworów w Centrum Onkologii – Instytucie im. M. Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach
Choroby
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
04 NOVEMBER 2016

Zabiegi embolizacji i chemoembolizacji będą dostępne przede wszystkim dla pacjentów z pierwotnymi i wtórnymi nowotworami wątroby. Drogę do wykonywania dotychczas niedostępnych procedur umożliwi, otwarta 4 listopada, Pracownia Radiologii Zabiegowej i Interwencyjnej. Pracownia wyposażona została w najnowocześniejszy system angiograficzny Allura Clarity.

Czytaj więcej
 
ANESTEZJOLOG – NIEWIDZIALNY OPIEKUN CHOREGO
Leksykon Medyczny
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
19 OCTOBER 2016

 

 

Dla większości z nas anestezjolodzy są anonimowymi lekarzami, których wyłącznym zadaniem jest podanie pacjentowi znieczulenia przed zabiegiem. Nic bardziej mylnego. Anestezjolog to ktoś znacznie bardziej istotny. Wśród personelu medycznego często określany jest on jako zastępca anioła stróża, sprawującego pieczę nad życiem chorego. 16 października, w dniu święta wszystkich anestezjologów, o szpitalnych aniołach stróżach, ich pracy i kompetencjach opowiada dr n. med. Stanisława Barham, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Czytaj więcej
 
«StartPrevDalejEnd»

Page 2 of 47
Reklama
Reklama
 

Reklama

Reklama
Reklama

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama

Goście Online

Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości