Home Artykuły Choroby Przełom w leczeniu wczesnego stadium AMD.

Katalog


Reklama
Przełom w leczeniu wczesnego stadium AMD.
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Lucyna Pawlewicz   
27 APRIL 2017

Przełom w leczeniu wczesnego stadium AMD.

W ramach współpracy między ośrodkami rewolucyjna i skuteczna terapia laserem 2RT dostępna od lutego również dla pacjentów w Bydgoszczy.

To przełom w leczeniu AMD i szansa na leczenie tysięcy pacjentów we wczesnym stadium tej choroby, którym do tej pory pozostawała jedynie próba jej spowolnienia za pomocą suplementacji diety środkami zawierającymi witaminy i mikroelementy – podkreśla prof. dr hab. med. Józef Kałużny.

 

 

AMD (Age-related Macular Degeneration), czyli zwyrodnienie plamki żółtej to obecnie najpowszechniejsza choroba siatkówki oka i najczęstsza przyczyna utraty widzenia osób po 60 roku życia, której jeszcze do niedawna nie można było leczyć we wczesnym jej stadium. W Polsce na AMD cierpi ponad 1 mln osób. 90% przypadków to tzw. sucha forma AMD, która rozwija się stopniowo i powoli niszczy widzenie, charakteryzując się występowaniem tzw. druz (złogi produktów przemiany materii siatkówki) oraz zmianami zanikowymi

w siatkówce.

Z czasem postać wczesna (suche AMD) rozwija się w postać wysiękową (wilgotne AMD), gwałtownie i nieodwracalnie niszcząc komórki światłoczułe siatkówki, co w efekcie daje praktyczną ślepotę.

Według ekspertów obecność druz pod siatkówką uważana jest za klasyczny objaw świadczący o występowaniu wczesnego AMD. W tej fazie choroby jedynym sposobem postępowania jeszcze do niedawna była suplementacja diety, a próby wykorzystania laserów, stosowanych konwencjonalnie przy laseroterapii chorób siatkówki nie przynosiły zadowalających efektów głównie ze względu na skutki towarzyszące termicznemu uszkodzeniu komórek siatkówki.

Przełom w leczeniu AMD

Przełomem okazał się laser 2RT (Retinal Rejuvenation Therapy) wykorzystujący oddziaływanie precyzyjnie kontrolowanego, nano sekundowego impulsu laserowego na siatkówkę oka. Wieloośrodkowe międzynarodowe badania i testy kliniczne lasera 2RT wykazały, iż możliwe jest zahamowanie procesu powodującego AMD poprzez redukcję druzów, występujących w siatkówce chorych we wczesnym stadium AMD. Dla wszystkich chorych we wczesnym stadium AMD pojawiła się szansa na leczenie.

- Laser 2RT to rewolucyjne rozwiązanie, które wykorzystuje mechanizm naturalnej odpowiedzi immunologicznej komórek. Impuls lasera dociera do selektywnie wybranych komórek powodując ich obumarcie, ale równocześnie nie uszkadzając termicznie komórek sąsiednich. Sprowokowany zostaje w komórkach siatkówki, naturalny biologiczny proces samoodbudowy i regeneracji tych komórek. Nowe komórki podlegają procesowi adaptacji, który uwalnia czynniki wzrostu i przywraca transport płynów w błonie Brucha. W rezultacie następuje odnowa warstwy nabłonka, bez szkody dla fotoreceptorów i naczyniówki. – podkreśla prof. dr hab. n. med. Józef Kałużny z Kliniki Okulistycznej OFTALMIKA

w Bydgoszczy.

- Terapia wczesnego stadium AMD laserem 2RT pozwoli nie tylko na zatrzymanie, ale przede wszystkim na cofnięcie zmian chorobowych jeszcze w bardzo wczesnym stadium choroby, zanim uszkodzenie siatkówki stanie się nieodwracalne. I co najważniejsze nie powoduje skutków ubocznych. To ogromny przełom w okulistyce i szansa na wyleczenie dla tysięcy chorych we wczesnym stadium AMD. Terapia tzw. wstrzyknięć doszklistkowych stosowana w późnym stadium AMD, co prawda hamuje proces chorobowy, ale nie cofa skutków uszkodzenia siatkówki.– dodaje profesor Kałużny.

Na czym polega kwalifikacja do zabiegu laserowego 2RT?

Podczas wizyty kwalifikacyjnej przeprowadzane są kompleksowo całkowicie bezinwazyjne

i bezbolesne badania okulistyczne mające na celu jak najdokładniejsze określenie aktualnego stanu siatkówki oka, bardzo dokładne zobrazowanie tzw. druz,  które są objawem suchej postaci AMD oraz wyznaczenie miejsc na siatkówce dla impulsu laserowego. Jeśli badania kwalifikacyjne są pomyślne, pacjent jest kierowany na zabieg 2RT jeszcze tego samego dnia.

Na czym polega zabieg 2RT

Zabieg laserowy 2RT wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych bez konieczności pobytu w szpitalu. Trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezbolesny. Tuż przed jego rozpoczęciem pacjentowi podawane są krople do oczu. Następnie na operowanym oku umieszcza się specjalną soczewkę kontaktową soczewkę kontaktową i sadza pacjenta przed mikroskopem (lampą szczelinową). W czasie wykonywania procedury pacjent słyszy jedynie charakterystyczne „kliknięcie”, towarzyszące pracy lasera oraz widzi pojawiający się błysk światła.

Już po 10 minutach od wykonania zabiegu 2RT pacjent może wrócić do domu – bez konieczności przestrzegania jakichkolwiek zakazów.

Nie ma żadnych przeciwskazań do prowadzenia codziennej aktywności – pracy, czytania czy oglądania telewizji.

 

Efekty terapii w postaci zaniku lub zmniejszenie się druz w siatkówce oka pojawiają się zwykle po upływie 3-6 miesięcy.

 

Pierwsze zabiegi 2 RT w Polsce

Pierwsze zabiegi 2RT wykonano w Polsce w styczniu 2016 roku. Pierwszym ośrodkiem

w Polsce w którym w rozpoczęto leczenie wczesnej postaci 2RT był Instytut Oka

w Warszawie. Do dziś wykonano tam już ponad 1000 zabiegów. Instytut Oka

w Warszawie, jako pierwszy ośrodek naukowy przedstawił także wyniki skuteczności

i bezpieczeństwa stosowania terapii 2RT u chorych z wczesną, nie wysiękową postacią zwyrodnienia plamki związaną z wiekiem (AMD). Obserwacje kliniczne prowadzone

w Instytucie Oka w Warszawie potwierdziły wyniki innych światowych ośrodków,

w których stosuje się leczenie laserem 2RT.

 
Reklama
Reklama
 

Reklama

Reklama
Reklama

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama

Goście Online

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości